• Siirt Fıstığı
Siirt Fıstığı
Ürün Kodu : SIIRTFISTIK       Yorumlar (0)      Yorum Ekle
Marka :  FISTIKHANI
89.00 TL   Kdv Dahil
Gelince Haber Ver

Fıstıkhanı Siirt Fıstığı (1 Kg)

Siirt fıstığı, taze kavrulmuş tadına doyum olamayan lezzet.

Sakız ağaç ailesinin üyesi olan ağaçlarda yetişen kabuklu meyvelere, fıstık deniyor. B6 vitamini bakımından zengin olan bu meyve, vücudun işlevini korumasına destek sağlayabiliyor. Ülkemizde ilk üretim merkezi Gaziantep olduğundan, ismi Antep fıstığı olarak anılır. Fakat tür ve şekil bakımından Siirt fıstığı antep fıstığından fatklıdır.

Fıstığın Faydaları Nelerdir?


Yağlı oluşu nedeniyle, badem ve ceviz kadar tavsiye edilmeyen Siirt fıstığı, doğru ve ölçülü kullanılırsa, önemli faydalar sağlayabilir. Vücudun, eksik minerallerini karşılamanın yanında, beyin sağlığına ve kansızlık sorunlarına iyi geliyor. Bunun yanında Siirt fıstığının birçok faydası bulunur.

Siirt fıstığı kandaki şeker oranını düşürücü etkiye sahiptir. Uzmanlar, şeker hastası olan kişilerin rahatça kullanabilir dediği fıstık, felç ve tansiyon risklerine karşı koruyucudur.

Fıstığın damarları genişletme özelliği bulunuyor. Bu özellik sayesinde, kanın vücutta kolay akışını sağlar. Kolesterol seviyelerini dengede tutar. Kalp sağlığını koruyucu görev gören fıstık, vücudun kilo alış hızını düşürücü olabilir.

İçeriğindeki enerji arttırıcı besinlerle beyin sağlığına katkıda bulunur. Sinir sistemlerinde bulunan hücrelerin yenilemesine destek olur. Unutkanlık düzeyini düşürücü etki yapar. Beyin haricinde, bağışıklık sistemini koruyucu etkisi görebilir.

Buğday ve patatesten daha zengin besin değerlerine sahiptir. E vitamini desteği sağlayabilen fıstık, cildin yüzeyinin daha genç görünmesine fırsat tanır.

İçerisindeki E, B ve C vitaminleri sayesinden mesane ve böbrek bölgelerinde oluşan kumların daha rahat dökülmesine sağlayabilir.

Mide zarını koruyucu görev görebilen fıstık, sindirimi kolay hale getirir. Şişkinlik ve hazımsızlık sorunlarında kullanılması tavsiye edilir.

Öksürük Kesicidir

Fıstık kaynatılarak suyu içilirse, sürekli devam eden öksürüğü kesici özelliği bulunur. Akciğerde, sigara veya kafein miktarları yüksek içeceklerden kaynaklanmış iltihaplanmaları minimum düzeye indirir.
Göz Sağlığına İyi Gelir

Yaşın ilerlemesi göz sağlığını olumsuz etkileyen faktörler arasında bulunur. Fıstık tüketildiğinde, göz sağlığı önemli derecede korunabilir. Buda yaşa veya çevresel faktörlere bağlı gelişen göz rahatsızlıklarının daha az olmasına destek sağlar.
Fıstığın Az Bilinen Faydaları

Fıstığın, herkes tarafından bilinen ve uzmanlar tarafından sürekli faydaları olduğu gibi daha az bilinen yararları da bulunur. Bu faydaları bilmek fıstığı tüketmeden önce önemli olarak kabul edilir.

Fıstık fosfor bakımından oldukça zengin bir besindir. Bu özelliğiyle insan vücudunun ihtiyaç duyduğu fosfor miktarının %60 gibi oranını karşılayabilecek düzeydedir.

Ağrı kesicidir. Fıstık vücutta oluşan genel ağrılara iyi gelir. Baştan aşağı bir rahatlama sağlar.

Fıstık protein açısından çok zengin olduğundan, kırmızı ete iyi bir alternatif olarak görülebiliyor. Kırmızı et tüketme taraftarı olmayanlar, uzman tavsiyesi alarak fıstık tüketebilirler.

Kalp sağlığını olumlu yönde etkiler. Ayrıca stres gibi temel sorunda tüketimi rahatlatıcı etki gösterebilir.

Fıstığın Kullanım Alanları

Fıstık, sadece kavrularak ağız yoluyla tüketilmez. Bunun yanında pek çok alternatif kullanım alanları ve şekilleri bulunur. Fıstık kaynatıldıktan sonra suyu çıkarılabilir. Çıkarılan suyla cilde sürülerek kırışıklıklar giderilebilir.

Sorunlar çözülebilir. Yüzeyin hızla iyileşmesini sağlayabilen fıstığı mantar ve egzama gibi cilt enfeksiyonu rahatsızlıklarını iyileştirici etkisinin olduğu söylenebilir. Fıstıktan elde edilen su, tırnaklara 2 günde 1 kez sürülürse, tırnak sağlığını koruyabilirler.


Toplam 0 yorum yapıldı


Yorum yaptığınız teşekkür ederiz. Yorumunuz icelendikten sonra yayınlanacaktır.
Sizde yorum yapın
Doğrulama Kodu
Ürün Etiketleri
siirtsiirt fıstığıfıstık
BENZER ÜRÜNLER
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?